مقالات

ترموگارد چیست ؟

ترموگارد یک کلید حرارتی است که در سیستم پیچی الکتروموتور ها قرار دارد. به مجرد این که دمای سیم پیچ به عملکرد ترموگارد رسید سوئیچ عمل کرده و تیغه آن تعبیر وضعیت میدهد. یعنی اگر باز بوده بسته می شود و اگر بسته بوده باز میشود. ترموگارد یا همان ترموسوئیچ در لوازم خانگی نظیر هود و فنکوئل ها نرمال بسته است که با قطع کردن مسیر جریان در موتور داغ شده از آسیب به الکتروموتور و آتش سوزی جلوگیری میکند. با برطرف شدن خطا و سرد شدن دمای موتور نرمال سوئیچ به وضعیت اولیه بازگشته و موتور شروع به کار کردن میکند.

ترموگارد چند آیتم متفاوت وجود دارد که روی محفظه آن قید می شود این موارد شامل نوع درجه حرارت عملکرد تلرانس و غیره است. جریان مجاز گذرنده از ترمو گارد یکی دیگر از مسائلی است که باید در هنگام استفاده و تعویض و یا انتخاب ترموگارد به آن دقت شود. بر روی بدنه ترمو گارد معمولاً کدی وجود دارد که شامل دمای عملکرد تلرانس و مقدار جریانی که ترمو گارد می تواند از خود عبور دهد می باشد.

ترمو گارد باید کاملا مستقل از جریانی که کرم گارد می تواند از خود عبور دهد می باشد. ترمو گارد باید کاملاً مستقل از جریانی که از خود عبور میدهد در دمای درج شده بر روی آن عمل کند اما در حقیقت تا حدودی وابسته به جریان عبوری از آن می باشد.

عملکرد نامناسب ترمو گارد می تواند باعث عملکرد نابهنگام آن شده و موتور را در محدوده دمای مجاز خود قطع کرده و در سمت دیگر در دماهای بالا موتور را از مدار خارج نکند و باعث آسیب به الکتروموتور و خطر آتش سوزی گردد. برای جلوگیری از این خطرات باید موارد زیر کنترل شود.

  • دمای عملکرد ترمو گارد و تلرانس دمای عملکرد
  • دمای وصل مجدد ترمو گارد در ترموسوئیچ های NC
  • دمای قطع مجدد ترمو گارد در ترموسوئیچ های NC
  • توانایی قطع و وصل مدار به دفعات مشخص بیش از تن هزار بار
  • توانایی تحمل جریان و ولتاژ مطابق مشخصات درج شده در کاتالوگ

ترموگارد چیست ؟

ترموگارد یا ترموسوئیچ

سیستم ترموگارد یا همان سیستم ایمنی و محافظ حرارتی از قابلیت های برخی هود های مخفی می باشد. این تکنولوژی دمای موتور را تنظیم می کند. اگر موتور گرم شود به صورت خودکار دستگاه را خاموش می کند. وقتی موتور هود آشپزخانه تعداد دور های بیشتری داشته باشد میزان مکش آن نیز پر قدرت تر است.

این یکی از ویژگی های برجسته آن هود به شمار می آید. همچنین میزان صدای هود که بر اساس دسی بل محاسبه می شود نیز مهم است و هرچه عدد آن کم تر باشد هود کم صدا تر است اما هود صنعتی به‌ دلیل‌ کارایی خاص آن صدای بیشتری نسبت‌ به‌ هود های خانگی دارد.

ترموسوئیچ ساختمان نسبتاً ساده‌ای دارد . با افزایش حرارت و رسیدن به دمای عملکرد بی متال به سمت فلز با ضریب انبساط کمتر خم شده و یا کنتاکت نرمال بسته را باز میکند و یا یک کنتاکت نرمال باز را میبندد. نحوه قرارگیری ترموسوئیچ در الکتروموتور ها به دو روش انجام میشود :

۱_ قرارگیری در مدار قدرت    ۲_ قرارگیری در مدار کنترل که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

قرارگیری ترموسوئیچ در مدار قدرت

 در این روش ترموسوئیچ قرار گرفته در سیم پیچ الکتروموتور به صورت سری در مدار برق اصلی موتور تک فاز قرار داده می شود.این روش در موتور های فن ، هود ، فنکوئل ، پرده هوا ، پمپ آب و ديگر موتورهای تک فاز معمولا تا توان سه یا دو اسب بخار استفاده می شود. در این روش ترموسوئیچ در مدار قدرت قرار می‌گیرد. و با قطع شدن ترموسوئیچ تغذیه موتور نیز قطع می‌شود. تا زمانی که موتور سرد شده و با ریست شدن ترموسوئیچ مجددا شروع به کار نماید.

قرارگیری ترموسوئیچ در مدار فرمان

روش دوم استفاده از ترموسوئیچ در مدار فرمان می باشد در این روش یک عدد ترموسوئیچ تکی یا سه عدد ترموسوئیچ که به صورت سری قرار گرفته است در سر کلاف موتور قرار می‌گیرند. در ترموسوئیچ های سه تایی هر کدام از ترموسوئیچ ها در داخل سر کلاف یک فاز قرار می‌گیرند.

کل این مجموعه با بوبین کنتاکتور اصلی تغذیه کننده الکتروموتور سری می‌شود.  در صورتی که برای یکی از فاز ها مشکلی ایجاد شود . باعث داغ شدن سیم پیچ آن فاز یا دیگر فاز ها می‌شود. ( هنگام دو فاز شدن الکتروموتور ) و ترموسوئیچ عمل کرده و برق بوبین کنتاکتور قطع می شود . به تبع آن تغذیه موتور قطع می‌شود.

ترموگارد چیست ؟

توجه: ترموسوئیچ کاربر های متنوعی  دارد و در کاربرد ها و صنایع مختلفی استفاده می شوند. اما در اين مقاله ما به کاربرد های مورد استفاده آن در الکتروموتورها و الکتروپمپ ها می پردازیم.

از ترموسوئیچ های نرمال باز معمولا به منظور اخطار و یا راه اندازی اقدامات ایمنی استفاده می شود. یکی از موارد استفاده این ترموسوئیچ ها نصب آن ها در بدنه موتور آسانسور است موتور آسانسور پروانه خنک کننده ندارد و یک فن جداگانه برای خنک کاری روی آن نصب میشود.

موتور معمولاً به صورت پیوسته کار نمی کند در صورتی که کارکرد کم باشد بدون نیاز به فن کار می کند هنگامی که بهره برداری زیاد میشود سیم پیچ مقداری داغ میشود و در صورت رسیدن دمای بدنه آن به ۶۵ یا۷۰ درجه یک ترموسوئیچ NO  در بدنه تعبیه شده است که با رسیدن به این دما سوئیچ وصل شده و فن شروع به خنک کاری موتور می‌کند با توقف استفاده موتور خنک شده و ترموسوئیچ به حالت باز در آمده و فن قطع می‌شود.

 بریکر فیوز یا سوئیچ اورلود چیست ؟

این قطعه در انواع بازار ها و فروشگاه ها با عنوان بریکر فیوز نیز شناخته می شود. یک سوئیچ حرارتی جریانی می باشد که بر روی الکتروموتور یا الکتروپمپ نصب می شود. همان طور که در قسمت های پیشین گفته شد هر چقدر جریان عبوری از الکتروموتور بیش تر باشد  سوئیچ اورلود زود تر قطع می‌کند.( قاعده i²t  در عناصر حفاظتی ). در جریان نامی سوئیچ اورلود هرگز قطع نمیکند . البته عمل کرد سوئیچ بر اساس عمل کرد بی متال است . لذا برای اضافه بارهای لحظه ای و راه اندازی و راه اندازی به موتور اجازه کار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *