مقالات

چگونه صفحه گاز شیشه‌ ای را تمیز کنیم؟

این روزها همه افراد دوست دارند با خریداری گاز شیشه‌ای جلوه و زیبایی آشپزخانه خود را دوچندان کنند. این وسیله که کارایی بسیار خوب و قابل توجهی داسته و از مقاومت و استحکام خوبی نیز برخوردار است، به علت ظاهر زیبا و مناسب خود می‌تواند یک گزینه بسیار عالی برای هر آشپزخانه شیک و مدرن به حساب آید. اما در این میان یک مشکل اساسی وجود خواهد داشت: تمیز کردن گاز شیشه‌ ای. این احاق گاز صفحه ای بسیار زیبا معمولا خیلی زود کثیف می‌شود و آلودگی‌های موجود بر روی آن نیز به شکل واضحی دیده می‌شوند. به همین خاطر است که باید برای تمیز کردن آن چند ترفند اساسی را بلد باشید.

در اینجا به معرفی چند راهکار مهم و مناسب برای تمیز کردن گاز شیشه‌ ای می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید و این مقاله را مطالعه کنید. همچنین اگر مطلب ما برای شما مفید بود، آن را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید.

تمیز کردن گاز شیشه‌ ای با جوش شیرین 

یکی از بهترین و رایج‌ترین راهکارهای تمیز کردن گاز شیشه‌ ای، استفاده از جوش شیرین است. این ماده شیمیایی به شما کمک می‌کند تا صفحه شیشه‌ای گاز را درست مثل روز اول براق و پاکیزه نمایید. برای این کار باید مطابق دستورالعمل ذکر شده عمل کنید:

ابتدا مقداری جوش شیرین را به روی سطح شیشه‌ای پراکنده سازید و بگذارید که به روی آن باقی بماند. سپس مقداری مایع صابون را درون یک ظرف با آب مخلوط کنید و یک دستمال تمیز را به خوبی داخل این مخلوط بخیسانید و صبر کنید تا ترکیب تهیه شده به خورد آن برود.

سپس دستمال را روی گاز و به روی ذرات جوش شیرین قرار دهید و به آرامی مشغول پاک کردن سطح گاز شوید. این کار را برای چند دقیقه ادامه دهید و در انتها صفحه شیشه‌ای را به کمک یک دستمال تمیز دیگر خشک کنید. اگر از این فرایند نتیجه دلخواه را نگرفتید، می‌توانید مجددا آن را تکرار نمایید. در اغلب موارد کاربرد جوش شیرین موفقیت آمیز خواهد بود.

تمیز کردن گاز شیشه‌ ای

استفاده از سرکه سیب تمیز کردن گاز شیشه‌ ای

همانطور که می‌دانید، سرکه به علت خاصیت اسیدی خود، یک ماده پاک کننده بسیار عالی است و به همین خاطر برای تمیز کردن گاز شیشه‌ای نیز گزینه مناسبی می‌باشد. در اینجا می‌توانید یک ظرف اسپری را به خوبی بشویید و سپس آن را به یک نصف لیوان سرکه سیب پر کنید. سپس آن را با مقدار آب ترکیب کردن و مخلوط به دست آمده را به خوبی هم بزنید. در ظرف را ببندید و ترکیب حاصل را به روی سطح گاز اسپری کنید.

وقتی به خوبی همه جا را از این ترکیب پر کردید، وقت آن رسیده که با کمک یک دستمال نرم و تمیز و یا یک اسفنج سطح گاز شیشه‌ای را از آلودگی‌ها پاک نمایید. معمولا در اینجا توصیه می‌شود که این کار را به کمک یک دستمال نانو انجام دهید تا تمام کثیفی‌ها به خوبی از بین رفته و سطح گاز تمیز و براق شود. لازم به ذکر است که این روش در مواقعی کاربرد دارد که میزان آلودگی گاز نسبتا اندک باشد.

استفاده از شوینده‌های رایج برای تمیز کردن گاز شیشه‌ ای

مواد شوینده مختلفی که به طور گسترده در فروشگاه‌ها موجود هستند نیز می‌توانند برای پاک کردن و تمیز کردن گاز شیشه‌ ای به شما کمک کنند. اغلب این محصولات دارای ترکیباتی هستند که در از بین بردن انواع آلودگی‌ها، ذرات چربی، لکه‌های به جا ماده از غذا و… بسیار موثر واقع می‌شوند. پس شما هم می‌توانید با ریختن یا اسپری کردن مقداری از این مواد به روی سطح گاز و سپس پاک کردن آن به کمک یک دستمال خیس، گاز شیشه‌ای خود را به خوبی تمیز نمایید. در اینجا توصیه می‌شود که حتما مواد مورد نظر را با اندکی آب مخلوط نمایید و از استفاده بیش از حد آن‌ها بپرهیزید.

این روش‌ها در اغلب موارد موثر واقع می‌شوند و به شما کمک می‌کنند تا سطح شیشه‌ای گاز خود را به خوبی تمیز نمایید. البته ممکن است در برخی موارد به استفاده همزمان از چند روش نیاز پیدا کنید. اما این شیوه معمولا می‌تواند مشکل شما را به خوبی برطرف کرده و به شما کمک کند تا یک گاز تمیز، براق و زیبا داشته باشید.

تمیز کردن گاز شیشه‌ ای

ترکیب سیب زمینی، سرکه و نوشابه

اگر روش‌های قبلی برای شما موثر نبودند، می‌توانید این شیوه ساده و کم هزینه و در عین حال کاربردی را امتحان کنید. برای این کار به سیب زمینی، مقداری نوشابه و سرکه احتیاج دارید.

ابتدا سیب زمینی خام را حلقه حلقه کنید و قطعات آن را به روی لکه‌ها و آلودی‌ها قرار دهید. سپس آن‌ها را به روی سطح گاز بمالید و این کار را به مدت چند دقیقه ادامه دهید. سپس مقداری سرکه را به روی لکه‌ها اسپری کنید و به کمک یک دستمال تمیز و خشک این ترکیب را پاک نمایید.

در انتها مقدار کمی از نوشایه را به روی سطح گاز شیشه‌ای پخش کنید و به مدت بیست دقیقه صبر کنید تا با آلودگی‌های موجود بر روی آن واکنش نشان داده و آن‌ها را از بین ببرد. سپس می‌توانید سطح گاز را پاک کرده و مشاهده کنید که درست مانند روز اول تمیز و پاکیزه به نظر می‌رسد. این روش خانگی در اغلب موارد موثر و کارآمد خواهد بود.

نتیجه‌گیری

اگر شما هم در آشپرخانه خود یک گاز شیشه‌ای زیبا داشته باشید، حتما با مشکل تمیز کردن گاز شیشه‌ ای مواجه خواهید بود. به طور کلی سطح گاز به مرور زمان در اثر ریختن ذرات غذا، مایعات و… کمی آلوده می‌شود و لکه‌هایی بر روی آن بر جای می‌ماند که پاک کردن آن‌ها نیازمند دانستن چندین روش کاربردی است.

اگر شما هم به دنبال روشی برای تمیز کردن گاز شیشه‌ ای خود هستید، می‌توانید در بدو امر از مواد شوینده رایج موجود در بازار استفاده کنید. اگر از این راه نتیجه‌ای نگرفتید، استفاده از ترکیب جوش شیرین و صابون برای شما موثر خواهد بود. برخی از افراد نیز کاربرد سرکه سیب را نتیجه بخش قلمداد می‌کنند و با استفاده از این ترفند به تمیز کردن گاز شیشه‌ ای خود اقدام می‌نمایند. به علاوه می‌توانید به کمک سیب زمینی، نوشابه و سرکه نیز، لکه‌های موجود به روی گاز خود را به خوبی تمیز نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *