مقالات

گاز شیشه ای بهتر است یا گاز استیل ؟

گاز شیشه ای بهتر است یا گاز استیل ؟

گاز(اجاق گاز) یکی از لوازم بسیار ضروری برای تمام خانه ها می باشد. این وسیله که برای پخت و پز استفاده می شود، اولین اجاق ثبت شده در فرانسه در سال 1490 ،تماماً از آجر و کاشی، از جمله لوله دودکش ساخته شد. اما امروزه اجاق های گاز انواع و اقسام زیادی دارند. از نوع روشن شدن آن ها گرفته تا شکل و اندازه آنها.

انواع اجاق گاز با توجه به نوع روشن شدن به گازی، نیمه برقی و برقی تقسیم می شوند. این اجاق ها می توانند به شکل  رومیزی ،کابینتی یا فر داربا جنس استیل یا شیشه ای، باشند. که در اینجا قرا راست  اجاق گازها را از لحاظ جنس بررسی کنیم و بگوییم گاز شیشه ای بهتر است یا گاز استیل ؟

تاریخچه

اجاق گاز وسیله ای است که سوخت را می سوزاند یا از برق برای تولید گرما در داخل یا بالای دستگاه استفاده می کند تا برای گرم کردن یا پخت و پز عمومی استفاده شود. در طول زمان بسیار تکامل یافته است و نسخه های چدنی و القایی در حال توسعه هستند. اجاق ها می توانند با سوخت های زیادی مانند برق، بنزین، چوب و زغال سنگ کار کنند.

پخت و پز از نزدیک به دو میلیون سال پیش روی آتش باز انجام می شد. مشخص نیست که چگونه آتش  را در این زمان روشن می کردند. فرضیه هایی وجود دارد که شاید آنها از شاخه های در حال سوختن از آتش سوزی های طبیعی استفادهمی کردند. تولید جرقه از طریق برخورد با سنگ، یا روشن شدن تصادفی از طریق خرد شدن ابزار سنگی هم از دیگر فرضیه ها می باشند. در دوران پارینه سنگی، تقریباً 200000 تا 40000 سال پیش، آتشگاه های بدوی با سنگ هایی که به شکل دایره چیده شده بودند، ساخته شد.

اوایل از آتش باز برای پخت غذا استفاده می شد. ظروف سفالی و دیگر ظروف پخت و پز بعداً روی آتش باز قرار گرفتند. در نهایت، قرار دادن ظرف روی یک تکیه گاه، مانند پایه ای از سه سنگ، منجر به یک اجاق شد. با گذاشت زمان اجاق ها به تدریج تکامل یافته اند تا به شکل امروزی درآمدند.

گاز شیشه ای بهتر است یا گاز استیل

اجاق گازهای رومیزی

 در سال های اخیر، اجاق گازهای رومیزی، طرفداران بیشتری پیدا کرده است. جای کم گرفتن آنها، زیبایی،ایمنی آنها دلایلی برای محبوب بودن این مدل اجاق می باشد.اجاق های رومیزی می توانند از جنس شیشه یا استیل باشند.

ویژگی های اجاق گاز رومیزی شیشه ای

اجاق گاز شیشه ای همانطور که از نامش پیداست از شیشه در بالای اجاق گاز تشکیل شده است که با شیشه معمولی فرق دارند. این شیشه سرامیک است که به روشی مشابه شیشه ساخته شده است. با این حال، در اینجا، آنها یک عامل هسته‌ زا را برای ایجاد ساختار کریستالی به طور موثر اضافه می‌کنند. ویژگی های گازشیشه ایی رومیزی عبارتند از:

اجاق گازهای شیشه ای در دو نوع اشتعال اتوماتیک و دستی عرضه می شوند. در حالی که در احتراق دستی برای روشن کردن شعله به فندک نیاز دارید، در حالت اتوماتیک فقط باید دستگیره را روشن کنید تا شعله شروع به سوختن کند. با این حال، اکثرا احتراق دستی را به اتوماتیک ترجیح می دهند زیرا در صورت آسیب دیدن، هزینه تعمیر یک جرقه اتوماتیک بسیار بالا است.

وقتی صحبت از توزیع گرما می شود، اجاق گازهای روی شیشه ای نسبت به هر نوع دیگری توزیع گرما بسیار بهتر و مشخص تری دارند. آنها دارای یک محفظه مهر و موم شده هستند که به توزیع بهتر گرما و سرما کمک می کند. علاوه بر این، آنها یک لایه شیشه ای دارند که در برابر حرارت مقاوم است و به عنوان یک عنصر ایمنی خوب عمل می کند. اگر تصادفاً آن را لمس کنید، احتمال سوختگی شما صفر است. اجاق گازهای شیشه ای برای افرادی که نمی توانند گرمای زیادی را تحمل کنند یا خانواده هایی که بچه های کوچک دارند بی خطر هستند.

اجاق گازهای رویه شیشه ای اغلب دارای طراحی شیک، جذابیت زیبایی شناختی و ظاهری مدرن هستند که برای آشپزخانه مدولار شما مناسب است. طرح‌های متنوعی در دسترس هستند که پیچیده‌تر به نظر می‌رسند و برای هر آشپزخانه ایده‌آل هستند.

  • مقاومت اجاق گاز شیشه ای

از دیگر مزایای اجاق گاز رویه شیشه ای می توان به دوام آن اشاره کرد، شیشه می تواند در برابر استفاده زیاد از ظروف و تابه های بزرگ مقاومت کند، مقاومت بالایی در برابر خراش و خوردگی دارد. آنها در مقایسه با اجاق گازهای فولادی ضد زنگ گزینه گران قیمتی هستند. با این حال، آنها دارای ویژگی های اضافی مانند احتراق خودکار، تعداد بیشتر مشعل با کیفیت بهتر، دستگیره های طراحی شده سفارشی با قابلیت چرخش 360 درجه، ایمنی در برابر شعله، تایمر دیجیتال، قفل کودک و موارد دیگر هستند. این ویژگی ها باعث می شود از پخت و پز لذت ببرید و در عین حال ایمنی اجاق گاز خود را افزایش دهید.

  • تمیزکردن اجاق گاز رومیزی شیشه ای

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای بسیار ساده تر است زیرا سطح صافی دارد. کار شما را آسان‌تر می‌کند و تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک پارچه خیس و کمی صابون بردارید تا آن را پاک کنید.. دیگر نیازی به محلول های تمیزکننده اختصاصی از جمله سرکه و جوش شیرین ندارید.

ویژگی های اجاق گاز رومیزی استیل

این مدل گازها از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.

اکثر اجاق گازهای استیل ضد زنگ فقط با احتراق دستی عرضه می شوند. برای روشن کردن شعله باید از فندک یا کبریت استفاده کنید.

دوام فولاد ضد زنگ در رابطه با  تحملحرارت و وزن بسیار بالاست .

در اجاق گازهای استنلس استیل، توزیع شعله ناهموار است.

  • تمیزکردن اجاق گاز رومیزی استیل

تمیز کردن اجاق گاز استیل نسبتا آسان است. برای تمیز کردن آن می توانید از اسکرابر، پارچه مرطوب یا سرکه یا موارد دیگر استفاده کنید. با این حال، آنها مستعد از دست دادن درخشش خود به راحتی هستند.

گاز شیشه ای بهتر است یا گاز استیل ؟

هنگام خرید یک اجاق گاز، با یک معضل رایج روبرو می شویم – اینکه آیا به سراغ مدل بالای استیل یا شیشه ای برویم.جدا از ظاهر، این دو گزینه از نظر ویژگی های دیگر مانند کاربرد، دوام و موارد دیگر بسیار متفاوت هستند.با این حال، اعلام برنده در میان آنها دشوار است. زیرا بستگی به ترجیح شخصی دارد.

  • مقایسه از لحاظ قیمت

اگر به دنبال یک اجاق گاز مقرون به صرفه هستید، فولاد ضد زنگ پول را از جیب شما پس انداز می کند. اگر بودجه محدودیتی ندارد، مطمئنم که شما یک اجاق گاز شیشه ای را ترجیح می دهید.

  • مقایسه از لحاظ نوع احتراق

اگر می خواهید به سراغ یک ویژگی پیشرفته در اجاق گاز بروید که پس از روشن کردن گاز، مشعل ها را به طور خودکار مشتعل می کند، به سراغ اجاق گاز رویه شیشه ای بروید. اگر احساس می کنید با استفاده از روش دستی خیلی راحت هستید، اجاق گاز استیل گزینه مناسبی برای شماست.

  • مقایسه از لحاظ تمیز کردن

نگهداری از اجاق گاز رویه شیشه ای قطعا نیاز به مراقبت کمی و پاک کننده خاصی دارد که سایر اجاق ها به آن نیاز ندارند. در حالی که به طور منظم تمیز می کنید، ممکن است ماهی یک بار به تمیز کردن ویژه اجاق گاز روی شیشه خود نیاز داشته باشید. می توانید نشت روزانه را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

یک اجاق گاز استنلس استیل نیز به برنامه تمیز کردن مشابهی نیاز دارد، اما برای انجام آن نیازی به استفاده از پاک کننده های خاصی نیست. محصولات تمیزکننده استاندارد یا معمولی این کار را انجام می دهند. هنگام تمیز کردن منظم، می توانید از یک اسفنج و آب گرم برای پاک کردن نشت و تجمعات استاندارد روی اجاق گاز خود استفاده کنید.

  • مقایسه از لحاظ دوام

اجاق گاز استنلس استیل برنده استفاده طولانی مدت آن است. می توان از آن برای ده سال خوب بدون نیاز به هزینه های تعمیر و نگهداری بالا استفاده کرد. یک اجاق گاز شیشه ای با شیشه سفت شده که دارای طرح های شیشه ای نشکن و ضد ریزش است، به راحتی می تواند 4-5 سال با مراقبت خوب دوام بیاورد.

گاز شیشه ای بهتر است یا گاز استیل

اجاق گازهای ترکیبی شیشه ای و استیل

این مدل گازها در واقع ترکیبی از نوع شیشه ای و نوع استیل هستند . قسمتی هایی از گاز از شیشه و قسمتایی دیگر از استیل ساخته شده اند.اغلب دارای فندک اتوماتیک می باشند. گازی هستند و ضد خش می باشند.ولی بازهم ویژگیهای این مدل ترکیبی بستگی به شرکتو برند سازنده دارد.

تفاوت گاز رومیزی استیل و گاز شیشه ای

همانطورکه اشاره شد این دو نوع گازاز لحاظ قیمت،دوام، نوع احتراق،جنس آنها،متفاوت هستند. اما یکی از تفاوت های مهم آنها ایمنی است. وقتی صحبت از ایمنی به میان می آید، سطح شیشه ای اجاق گاز می تواند بشکند یا خرد شود. اگرچه با اجاق گاز رویه استیل ضد زنگ هیچ مشکل شکستگی نخواهید داشت، اما تمیز کردن آنها به آسانی یک صفحه شیشه ای نیست.

نتیجه

به طور خلاصه در پاسخ به این سوال که گاز شیشه ای بهتر است یا گاز استیل ؟ باید گفت که هر دو اجاق گاز خوب هستند و در خدمت هدف هستند. با این حال، کاملاً به ترجیحات و انتخاب های فرد بر اساس نیازها بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *