مقالات

بهترین جای اجاق گاز در آشپزخانه کجاست؟

بهترین جای اجاق گاز در آشپزخانه کجا می تواند باشد؟

اجاق گاز یکی از تجهیزات اصلی آشپزخانه به شمار می رود که محل مناسب قرارگیری آن، سبب زیبایی دکوراسیون و چیدمان آشپزخانه می شود. برای داشتن چیدمان عالی، بایستی به محل قرارگیری اجاق گاز، همجواری آن با سایر تجهیزات مانند یخچال و سینک، رعایت فاصله استاندارد میان آنها و بسیاری از نکات دیگر توجه کنید. اینکه آیا انتخاب جای اجاق گاز در آشپزخانه، به قانون خاصی نیاز دارد، بهترین جای اجاق گاز در آشپزخانه کجاست، فاصله استاندارد میان اجاق گاز و سایر تجهیزات و…

سوالاتی می باشد که ذهن اغلب شما همراهان را به خود درگیر نموده است. به همین دلیل در این محتوا سعی نمودیم به این سوالات، پاسخ داده و اطلاعاتی در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس همراه ما باشید.

بهترین جای اجاق گاز در آشپزخانه کجاست؟

جای مناسب اجاق گاز در آشپزخانه کجاست؟

جای مناسب اجاق گاز در آشپزخانه به مدل و مقدار فضای آشپزخانه بستگی دارد.

  • آشپزخانه ساده یا خطی: در این نوع از آشپزخانه، اجاق گاز، سینک و یخچال در یک ردیف قرار می گیرند. معمولا در خانه های کوچکی که فضای محدودی دارند، این مدل آشپزخانه وجود دارد.
  • آشپزخانه ال شکل: این نوع از آشپزخانه نیز در گوشه خانه قرار گرفته و به فضای زیادی نیاز دارد‌. اجاق گاز در آشپزخانه شکل ال، در نزدیکی سینک ظرفشویی و یخچال می باشد که البته افزایش تعداد کابینت ها، سبب رفع این اشکال می شود.
  • آشپزخانه جزیره ای: این نوع آشپزخانه ترکیبی از دو مدل آشپزخانه L’و U می باشد. در آشپزخانه جزیره ای، گاز یا سینک در وسط آشپزخانه به طور ثابت باقی میماند.

با اینکه مدل هر یک از آشپزخانه ها دارای تفاوت هایی با یکدیگر می باشند، ولی رعایت قانون مثلث طلایی سبب می شود که جای مناسبی برای اجاق گاز پیدا کنید.

فاصله استاندارد بین سینک و گاز چقدر است؟

یکی از اصول طراحی آشپزخانه، فاصله استاندارد میان سینک و اجاق گاز است. رعایت نکردن این اصل مهم، سبب نارضایتی از نتیجه نهایی بازسازی یا اجرای دکوراسیون داخلی آشپزخانه خواهد شد. یکی از اشتباهاتی که در زمینه چیدمان آشپزخانه رخ می دهد، این است که بدون رعایت فاصله استاندارد، اجاق گاز را کنار سینک ظرفشویی قرار دهید. طراحان داخلی همواره تاکید بر رعایت فاصله بین گاز و سینک دارند.

زیرا کمتر بودن این فاصله بیش از حد استاندارد، پخت و پز روی اجاق گاز سبب کثیفی آن خواهد شد. به طور کلی، فاصله استاندارد میان گاز و سینک حداقل ۱.۲۲ و حداکثر ۲.۷۴ می باشد. به یاد داشته باشید که چیدمان کنار گاز نیز بسیار مهم است. زیرا کابینت شدن فضای بین کابینت و سینک، موجب استفاده از فضای خالی کانتر در زمان آشپزی و سرو غذا می شود. بسیاری از افراد، ادویه ها را کنار اجاق گاز قرار می دهند. ولی توصیه میکنیم که آنها را در فاصله استانداردی قرار دهید. زیرا گرما سبب تغییر در میزان کیفیت ادویه جات می شود.

بهترین جای اجاق گاز در آشپزخانه کجاست؟

بسیاری از افراد می پرسند که بهترین جای اجاق گاز در آشپزخانه کجاست؟ اگر بخواهیم مطابق با قوانین فنگ شویی پاسخ دهیم، جهت جنوب شرقی آشپزخانه بهترین جای قرارگیری اجاق گاز محسوب می شود. آشپزی کردن در جهت شرق آشپزخانه، سبب وارد شدن انرژی مثبت به خانه می شود. علاوه بر این، بر اساس قوانین فنگ شویی قرار گرفتن عنصر آب و آتش در موازی یکدیگر، موجب تاثیرات منفی آنها بر عملکرد یکدیگر خواهد شد.

همچنین مطابق با قوانین مثلث طلایی، فضای آشپزخانه و نزدیک به میز غذا خوری، بهترین جا برای نصب اجاق گاز می باشد. راس نزدیک به ورودی آشپزخانه نیز بهترین مکان برای قرار دادن یخچال محسوب می شود. پس از اینکه محل و راس یخچال و گاز مشخص شد، انتخاب جای سینک نیز آسان می شود.

لازم به ذکر است که اجرای مثلث طلایی به مدل آشپزخانه بستگی دارد و در آشپزخانه های کوچک، راهرویی و یک طرفه نمیتواند اجرا شود. مثلا در آشپزخانه های یک طرفه، یخچال، گاز و سینک به صورت خطی قرار می گیرند. پس یخچال در نزدیکی ورودی آشپزخانه قرار دارد. پس از آن گاز و سپس سینک ظرفشویی قرار می گیرد.

بهترین جای اجاق گاز در آشپزخانه کجاست؟

نکات مهم در انتخاب جای اجاق گاز در آشپزخانه

در ذیل به بیان چند نکته مهم در زمینه اینکه بهترین جای اجاق گاز در آشپزخانه کجاست، می پردازیم.

  • از قرار دادن اجاق گاز در نزدیکی یخچال بپرهیزید. زیرا گرما و حرارت به وجود آمده در نتیجه پخت غذا، تاثیرات منفی بر عملکرد یخچال دارد. فاصله یک متری، حداقل فاصله میان اجاق گاز، سینک و یخچال است.
  • محل اجاق گاز بایستی نزدیک پنجره نباشد. زیرا وزش باد، سبب خاموش شدن گاز شده و در نتیجه آن، خطر نشت گاز و انفجار به وجود می آید. همچنین اغلب پنجره ها دارای پرده می باشند که نزدیکی آنها به گاز، احتمال وقوع آتش سوزی را افزایش می دهد.
  • معمولا بهترین جا برای اجاق گاز، بایستی دارای فضای کافی در بالای گاز برای نصب هود باشد. همانطور که میدانید، هود از ورود بوی غذا و دود به فضای خانه جلوگیری می کند.
  • علاوه بر موارد مذکور، میتوانید از فضای خالی که کنار اجاق گاز وجود دارد استفاده کنید. پس برای دسترسی آسانتر به وسایل برقی پرمصرف مانند تستر، چای ساز و… آنها را کنار فضای خالی کانتر قرار دهید.
  • به دلیل اینکه امروزه اجاق گازهای رومیزی جایگزین گازهای قدیمی شده اند، همه آنها دارای فندک می باشند. بنابراین باید محل انتخابی قرارگیری گاز به فلکه گاز و پریز برق نزدیک باشد.

نتیجه گیری

همانطور که میدانید، چیدمان آشپزخانه تاثیر بسیار زیادی در دکوراسیون داخلی خانه دارد. نحوه قرارگیری اجاق گاز نیز یکی از مهمترین اصول چیدمان آشپزخانه به شمار می رود. به همین دلیل، محل قرارگیری اجاق گاز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و طراحان همواره تاکید دارند که این وسیله در جای مناسب و اصولی قرار گیرد.

به طور کلی، قانون مثلث طلایی یکی از اصول پیشنهادی طراحان داخلی می باشد که با استفاده از آن، میتوان محل مناسب اجاق گاز در آشپزخانه را پیدا کرد. منظور از مثلث طلایی، مثلثی فرضی می باشد که یخچال، گاز و سینک هر یک در راس های این مثلث قرار می گیرند. حداقل ضلع های این مثلث، ۱.۲۲ و حداکثر آن ۲.۷۴ متر است که نباید در مجموع بیش از ۷.۹۳ باشد.

البته رعایت این قانون، الزامی نبوده و میتوانید به عنوان راهنما از آن استفاده کنید. در این مقاله سعی نمودیم به پرسش شما در این زمینه که بهترین جای اجاق گاز در آشپزخانه کجاست، پاسخ دهیم. امیدواریم که اطلاعات کافی در این زمینه را کسب کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *