مقالات

راهنمای خرید بهترین هود آشپزخانه

هود ها از نظر شکل ظاهری و محل قرار گیری در مدل های مختلفی ساخته می شوند اما همه آن ها عملکرد یکسانی دارند و فقط در مواردی مانند رنگ، جنس بدنه،  طراحی ظاهری و داخلی با هم تفاوت هایی دارند. در ادامه با راهنمای خرید بهترین هود آشپزخانه در خدمتتان هستیم و به انواع مختلف هود آشپزخانه پرداخته ایم:

 • هود تلسکوپی: این نوع هود به خاطر شکل ظاهری متفاوتی که دارد به عنوان هود تلسکوپی یا آسانسوری نامیده می شود. طراحی این مدل از هودها بسیار خاص و مدرن است و فضای کمی را اشغال می‌کنند ولی قیمت نسبتا بالایی دارند و فضای اجاق گاز را به خوبی پوشش نمی ‌دهند و همچنین قدرت مکش بالایی ندارند. این مدل هود ها تمیز کردن دشواری دارند زیرا قطعات آن ها به صورت ریلی به هم متصل شده اند.
 • هود جزیره‌ ای: هود های جزیره ای مناسب آشپزخانه هایی هستند که اجاق گاز روی جزیره نصب شده است. این نوع هودها ظاهر زیبا و مدرنی دارند و قدرت مکش شان بالا است و فضای بالای اجاق گاز را به طور کامل پوشش می دهند. این هود ها جز هود های لوکس محسوب می شوند به همین دلیل قیمت بالایی دارند.
 • هود مورب: از پرفروش ترین هود های موجود در بازار این نوع هود ها را می توان نام برد. در ساخت بدنه این هود ها از شیشه یا ترکیب استیل و شیشه استفاده می شود که زیبایی زیادی را به هود می دهد. هود مورب روی دیوار و یا معمولاً در فضای بین کابینت ها نصب می شود. فیلتر هود های مورب قابلیت جدا شدن و شست وشو دارند. صدای بسیار کمی را تولید می کنند اما این موضوع به برند تولید کننده و کیفیت قطعات هود بستگی دارد.این هود ها قدرت مکش کمی دارند و اگر فاصله اجاق تا حدود از حد استاندارد خارج شود قدرت موتور هود برای عمل مکش کمتر می شود.
 • هود زیر کابینتی: این هودها نوعی هود توکار محسوب می شوند و یکی از پرفروش ترین هود های آشپزخانه هستند.این هود هابه دلیل این که بالای اجاق گاز و زیر کابینت نصب می شوند و لوله خروجی هوا داخل کابینت پنهان می شود، بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. هود های زیر کابینتی نسبت به دیگر هود ها قیمت کمتری دارند و با انواع دکوراسیون آشپزخانه سازگار می باشند. نصب و اجرای آن ها معمولا به راحتی انجام می‌شود و طراحی ساده و ابتدایی دارند. این مدل از هود ها نسبت به بقیه صدای بیشتری تولید می کنند و قدرت مکش کمتری دارند. همچنین فیلتر های به کار رفته در هود های زیر کابینتی قابل شست و شو نیستند و پس از مدتی باید تعویض شوند.
 • هود شومینه ای: این هود ها قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند به همین دلیل به آن ها هود آشپزخانه دیواری هم گفته می شود. جنس بدنه این هود از استیل است اما بعضی از برند های تولید کننده برای ایجاد ظاهر زیبا تر از شیشه نیز استفاده می کنند. هود های شومینه ای برای آشپزخانه مناسب هستند که بالای اجاق گاز خالی است و کابینتی بر روی آن نصب نشده است. قیمت مناسبی دارند و با توجه به قیمتی که دارند، قدرت مکش آن ها بالاست و صدای زیادی تولید نمی کنند اما این هود به دلیل این که ابعاد بزرگی دارد برای برای آشپزخانه های کوچک مناسب نیست.
 • هود مخفی: هود های مخفی جزو جدید ترین هود های توکار هستند که کاملا درون کابینت جای کی گیرند. این هود ها به دلیل قرارگیری در داخل کابینت صدای کمتری دارند اما باید در هنگام برش کابیت دقت زیادی خرج شود زیرا در صورت اشتباه محاسباتی در ابعاد کابینت ممکن است نتوان هود آشپزخانه را ب درستی نصب کرد.

راهنمای خرید بهترین هود آشپزخانه

نقش هود در آشپزخانه

 به طور کلی هود یک هواکش برقی است که بوی نامطبوع، چربی و رطوبت آشپزخانه را از بین می برد و به نوعی هوای آشپزخانه را تصفیه می کند. هود آشپزخانه از کاربردی ترین و مهم ترین اجزای درون آشپزخانه به شمار می رود پرا که به تمیز نگه داشتن آشپزخانه با جلوگیری از پخش دود و ذرات معلق کمک می کند و همچنین خطر مسمومیت با مونوکسید کربن را کاهش می دهد و در از بین بردن گرمای اضافی و خنک کردن آشپزخانه نقش موثری دارد.

انتخاب مدل هود

همان طور که در انواع مدل های هود موجود در بازار عنوان شد، در خرید و انتخاب هود آشپزخانه علاوه بر سلیقه باید شرایط آشپزخانه را نیز در نظر بگیرید چرا که هر مدل از هود ها نیازمند شرایط خاصی برای نصب و اجرا هستند. و باید محل نصب و اندازه اجاق گاز را نیز در نظر داشت.

برای خرید بهترین هود چه نکاتی را باید رعایت کرد

برای خرید هر وسیله ای اولویت ها و نیاز هایی وجود دارد که تعیین کننده نوع و ویژگی های مرتبط با آن است. هود آشپزخانه نیز یکی از وسیله هایی است که در هنگام خرید آن به برخی از نکات باید توجه کرد. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابعاد و اندازه هود : ابعاد و اندازه هودی که انتخاب می کنید به ابعاد اجاق گاز شما بستگی دارد. هودی که انتخاب می کنید بهتر است هم عرض و یا عریض تر از اجاق گاز باشد تا بتواند به طور کامل آن را پوشش دهد.
 • هود نیازمند به اتصال داکت بهتر است یا بدون داکت: منظور از داکت، کانال متصلی است که هوای مکیده شده را به بیرون هدایت می کند. هود های بدون داکت، هوای مکیده شده را تصفیه می کنند و دوباره به میط آشپزخانه باز می گردانند. هود های بدون داکت به فیلتر های زغالی مجهز شده اند و می توانند به پاک کردن هوا از بو و ذرات دود کمک کنند. البته هود های نیازمند به اتصال داکت به دلیل این که هوای مکیده شده را به جای تصفیه و استفاده ی دوباره به بیرون آشزخانه هدایت می کنند، کارایی بهتری دارند.
 • قدرت: قدرت هود آشپزخانه نشان دهنده میزان مکش هوا توسط هود است. اگر از زیاد آشپزی می کنید به غذا های سرخ کرده علاقه زیادی دارید، بهتر است از هودی استفاده کنید که قدرت مکش زیادی دارد. هرچه میزان قدرت هود بیشتر باشد، عملکرد هود بهتر خواهد بودقدرت هود نشان دهنده میزان حجم هوای جذب شده توسط هود در هر ساعت است اما نمی تواند مقدار کیفیت جذب را تضمین کند.

راهنمای خرید بهترین هود آشپزخانه

 • صدای هود: هود ها می توانند صدای آزار دهنده ای داشته باشند. بازه صدای ایجاد شده توسط هود ها بین 40 تا 60 دسیبل است. هر چه این میزان کمتر باشد، صدای هود کمتر خواهد بود.
 • سرعت: در بیشتر هود ها قابلیت تنظیم سرعت فن وجود دارد و این امکان را به دست می‌دهد که با در نظر گرفتن شرایط آشپزی سرعت مورد نظر خود را انتخاب کنید. تنظیم سرعت فن متناسب با ذرات چربی و بوی غذا باعث می شود که طول عمر هود افزایش یابد.
 • نوع فیلتر: نکته دیگری که در هنگام خرید هود باید به آن توجه کنید نوع فیلتر هود است. در هود های داکتی از فیلتر های آلومینیومی و در هود های بدون داکت از فیلتر های ذغالی استفاده می شود. فیلتر های آلومینیومی هر چند وقت یک بار باید تمیز و شسته شوند اما فیلتر های زغالی قابل شست و شو نیستند و حتما باید تعویض شوند.

همه نکات برای خرید بهترین هود آشپزخانه

راهنمای خرید بهترین هود آشپزخانه هود مخفی

برای خرید هود مخفی باید به برخی از نکات توجه ویژه ای داشته باشید. پیش از انتخاب بهتر است درباره قدرت مکش، میزان روشنایی هود، ابعاد و اندازه هود، نوع فیلتر به کار رفته در آن، جنس بدنه و… اطلاعاتی کسب کنید. برای انتخاب بهتر توصیه می شود با فروشندگان هود در این زمینه مشورت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به انواع هود و همه ی نکاتی که برای خرید بهترین هود آشپزخانه باید در نظر داشته باشید، اشاره شد. همان طور که اشاره شد هود ها از نظر ظاهری به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در انتخاب هود تنها سلیقه و شکل ظاهری هود مطرح نیست و به تناسب آن با آشپزخانه و نکات عنوان شده در مقاله نیز باید توجه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *